Naukowe artykuły oraz informacje

Pojęcie inżynierii genetycznej

2 356

nucleotide-147942_1280Często boimy się wszystkiego związanego z technologią. Niektórzy boją się nieznanych rzeczy, a niektórzy – tych, których nie są w stanie zrozumieć. Inżynieria genetyczna wywołuje lęk, bo tak naprawdę nie wiemy z czym mamy do czynienia.
Inżynieria genetyczna to świadoma i przede wszystkim celowa ingerencja w materiał genetyczny – kod DNA. Polega na wprowadzeniu do komórek organizmu cech, które chcemy zmodyfikować. Istnieje naprawdę wiele metod modyfikowania materiału genetycznego.
Dawniej, przed opracowaniem metody biosyntezy insuliny metodami inżynierii genetycznej, otrzymywano ją z trzustek zwierzęcych. Była to metoda bardzo droga, gdyż ilość insuliny otrzymana z jednej trzustki była niewielka, a proces jej wydzielania kosztowny. Inżynieria genetyczna wykorzystywana jest również do wytwarzania tzw. organizmów transgenicznych. Ma również duże znaczenie w rozwoju genetyki. Umożliwia bowiem poznanie funkcji pełnionych przez określone geny.
Synteza ludzkiej insuliny jest naprawdę interesującą metodą. Polega ona na wprowadzeniu do plazmitu materiału modyfikowanego. Wszystko to się odbywa za pomocą technologii rekombinowanego DNA.
Sekwencja nukleotydowa genu kodująca ludzką insulinę została określona na podstawie sekwencji aminokwasów. Kolejną metodą, która przede wszystkim kojarzy nam się z inżynierią genetyczną to wstawienie plazmitu do komórki bakteryjnej. Synteza ludzkiej insuliny wymaga milionów kopii bakterii ,których plazmid został połączony z genem kodującym insulinę.
Kolejna metoda o której warto wspomnieć to uaktywnienie białka. Utworzone białko składa się z beta-galaktozydazy połączonej łańcuchem A lub B. Łańcuchy A i B są oddzielane od fragmentu beta-galaktozydazy i oczyszczane. Oba łańcuchy są następnie mieszane w reakcji w której dochodzi do wytworzenia mostków dwu siarczkowych i powstania ludzkiego białka – insuliny.
Inżynieria genetyczna narobiła się w latach siedemdziesiątych kiedy to dwóch amerykańskich biologów Cohen i Boyer podjęli się zadania, które trudno było sobie wyobrazić. Można powiedzieć, żeby było nie tylko niewykonalne ale także nierealne. Mianowicie po raz pierwszy przenieśli ludzki gen do bakterii. Pokazali, że tzw. „instrukcja życia” jest napisana w tym samym języku i tutaj nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z człowiekiem czy też z zwierzęciem. To wydarzenie było początkiem ery inżynierii genetycznej. Zaplanowane jest wiele działań związanych z inżynierią genetyczną. Przede wszystkim izolowanie fragmentów materiału genetycznego z komórki. Należy także przenoszenie fragmentów DNA do komórek innego organizmu. No i w końcu powielanie genów i całych organizmów.
Boimy często się rzeczy, które mogą się wydawać groźne. Weźmy chociażby pod uwagę klonowanie owcy Dolly. Skąd mamy pewność, że z powodu klonowania nie wystąpią żadne komplikacje? Często takie obawy są bezpodstawne. Obawa przed nieznanym towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Dowiadujemy się, że szkodliwa jest kawa, pomidory, opalanie się czy też papierosy. Często nie znając racjonalnych argumentów w danej sprawie podejmujemy decyzje na podstawie naszej niekompletnej wiedzy. Akurat z czterech wymienionych powyżej obaw dowody o szkodliwości istnieją tylko dla dwóch ostatnich.

Zostaw odpowiedź