Naukowe artykuły oraz informacje

Zaburzenia erekcji. 3 najczęstsze przyczyny problemu

Unhappy man sitting at the end of the bed
1 572

Zaburzenia erekcji to problem dość powszechny i nie koniecznie związany z wiekiem. Tego typu przypadłość może dotknąć każdego mężczyzny, a przyczyn należy doszukiwać się w różnych aspektach codziennego życia. Jakich? Oto rzeczy, które najczęstsze przyczyniają się do seksualnej niemocy mężczyzn.

1. Styl życia

Niewłaściwy styl życia to czynnik, który można uznać za przyczynę zdecydowanej większości problemów zdrowotnych. Praca za biurkiem, mało ruchu – tak niestety wygląda nasza codzienność. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania sprawności seksualnej. To dotyczy również młodych mężczyzn. Nie musimy od razu pędzić na siłownię, czasem wystarczy spacer, przejażdżka rowerowa lub taniec – cokolwiek, co sprawi, że chociaż na pół godziny dziennie ruszymy się z miejsca. Ruch pomoże nam także w utrzymaniu prawidłowej sylwetki i masy ciała, a warto pamiętać, że otyłość i nadwaga mogą być czynnikiem wpływającym na zaburzenia erekcji.  

Należy tu wspomnieć również o tym, co kładziemy na swoich talerzach. By męski organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Zbilansowana dieta wpływa korzystnie na układ nerwowy, hormonalny, sercowo-naczyniowy, a także płciowy. Jeśli chcemy zdrowo jeść, wybierajmy najmniej przetworzone produkty, owoce, warzywa, ziarna, ryby, orzechy, chude mięso oraz nabiał. Unikajmy też objadania się, posiłki najlepiej podawać w 3-godzinnych odstępach czasu. 

Szkodliwy wpływ na sprawność seksualną mają także alkohol, papierosy oraz narkotyki.

2. Stres

Na życiu seksualnym mężczyzn może odbijać się także stres. Nie musi on być wcale spowodowany pracą lub przemęczeniem, jest wiele czynników psychicznych, które mogą skutkować zaburzeniami erekcji. Wśród nich mogą być rozmaite lęki, związane np. z problemami w relacjach z partnerką. Brak bliskości i narastający dystans między dwojgiem ludzi może skutkować obniżeniem sprawności seksualnej. Podobnie może być w momencie, gdy mężczyzna miał do czynienia w przeszłości z negatywnymi doświadczeniami seksualnymi.  

Zaburzenia seksualne mogą wynikać również z osobowości mężczyzny. W grupie ryzyka znajdują się m.in. osoby o niskim poczuciu własnej wartości, mające trudności z nawiązaniem relacji, nieśmiałe i niepewne. Lęki mogą być spowodowane niezadowoleniem z życia lub uwarunkowaniami społecznymi. Tego typu problemy najczęściej napędzają się wzajemnie, a cierpiący na nie mężczyzna wpada w błędne koło. Sposobem na pozbycie się problemów natury psychologicznej jest podjęcie psychoterapii. Czasem pomaga to rozwiązać nie tylko problemy z erekcją, ale również wiele innych kwestii.

3. Problemy zdrowotne

Do zaburzeń sprawności seksualnej mogą przyczynić się również choroby. Wraz z wiekiem u mężczyzn coraz liczniej pojawiają się niektóre schorzenia, które mogą odbić się na życiu intymnym. Największe ryzyko pojawia się w przypadku chorób serca i układu krążenia. Nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa itp. utrudniają transport krwi do członka. Podobnie jest w przypadku cukrzycy, gdzie dochodzi do uszkodzenia nerwów oraz zwężeń naczyń krwionośnych. Przyczyną mogą być też zaburzenia hormonalne – problemy z tarczycą choroby nerek, układu moczowego.

W tym wypadku, by pozbyć się problemu, trzeba przede wszystkim zdiagnozować chorobę. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem, który zleci przeprowadzenie serii badań. Pierwszym krokiem do poprawy jakości życia seksualnego będzie oczywiście wyleczenie. Specjalista może zasugerować również zakup tabletek na erekcję. Preparaty stworzone na bazie sildenafilu powodują rozkurcz mięśni gładkich, co skutkuje napływem krwi do członka wspomagając erekcję.     

Zostaw odpowiedź