Naukowe artykuły oraz informacje

Siatki chirurgiczne – co to jest i jak je stosować?

1 940

Siatki chirurgiczne – co to jest i kiedy się je stosuje?

Chirurg jest specjalistą używającym wielu rodzajów narzędzi podczas wykonywania zabiegów. Chodzi o skalpele o zmiennych ostrzach, różnorodne nici chirurgiczne i im podobne. Nierzadko bardzo przydatne okazują się także inne wyroby medyczne, na przykład siatka przepuklinowa, określana także jako siatka chirurgiczna. Niezależnie od rodzaju stosuje się ją w zabiegach leczących przepuklinę. Dlaczego warto zainteresować się owymi produktami?

Co to jest przepuklina?

Tym mianem określa się patologiczne uwypuklenie pewnej jamy ciała. Najczęściej sprawa dotyczy brzucha (przepuklina brzuszna), przez otwór w powłokach o obniżonych funkcjach immunologicznych. Fakt ten jest często spowodowany przez przesuwanie się narządów wewnętrznych. Nierzadko narażeni na tę dolegliwość są osoby po operacjach. Wykrycie schorzenia jest bardzo proste. W miejscu bólu bowiem można wyczuć miękkiego guzka, który w można bez większego trudu przemieścić. Uznaje się, iż pacjent zawsze powinien udać się niezwłocznie do specjalisty po wykryciu takowej nieprawidłowości. Wyróżnia się na przykład przepuklinę brzuszną (pachwinową, udową, pępowinową, w kresie białą, Richtera, okołostomijną), a także inne rodzaje, jak na przykład przepuklinę rozworu przełykowego, przeponową czy cewy nerwowej.

Co to jest siatka chirurgiczna?

Nazywa się tak produkt wchodzący w grupę materiałów szewnych, które stosuje się w ramach opatrywania przepuklin. Owa siatka powinna sprawiać, że organizm nie odczuje negatywnych skutków jej stosowania, a więc musi być przede wszystkim bezpieczna. Siatka przepuklinowa występuje w wielu rodzajach, które różnią się od siebie przede wszystkim materiałem wykonania, a więc także stopniem wchłanialności oraz rozmiarem oczek. Można również wyróżnić produkty płaskie i przestrzenne.

Siatka chirurgiczna posiada bardzo ważną cechę, dzięki której jest tak często stosowana w leczeniu przepukliny. Mianowicie, jej użycie nie wymaga napinania brzegów uszkodzonych tkanek. Wcześniej bowiem, kiedy rzadziej stosowano owe siatki, pacjenci skarżyli się na częste nawroty przepukliny i silne bóle. Tymczasem siatka przepuklinowa zwiększa skuteczność zabiegu, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu schorzenia.

Siatka przepuklinowa – rodzaje

Niezależnie od konkretnej odmiany przepukliny, specjaliści polecają korzystanie z materiału syntetycznego. Jest to spowodowane przede wszystkim jego wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i trwałością w podtrzymywaniu tkanek. Nadal jednak materiały szewne w tym zakresie są dzielone ze względu na tworzywa, z których dany produkt wykonano.

Nie wiedząc, jakie siatki wybrać warto zainteresować się produktami marki Péters Surgical, która jest liderem w wytwarzaniu materiałów szewnych na rynku światowym. Prezentowane przez tę markę produkty są zróżnicowane pod względem zastosowanych w produkcji tworzyw, a także rozmiarów. Dzięki temu specjalista ma pełen wachlarz możliwości w wyborze takiej siatki, która najlepiej sprawdzi się podczas konkretnego zabiegu.

Siatka przepuklinowa brzuszna z polipropylenu

Te siatki posiadają właściwości hydrofobowe, czyli odpychające cząsteczki wody. Dzięki temu produkty wykonane z tego tworzywa bardzo szybko wrastają w przylegające do nich tkanki. Niestety, obok owej zalety można w niektórych przypadkach natknąć się na wadę, którą jest sztywność i możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie mniejszej ilości materiału w produkcji, a więc stworzenie luźnej plecionki. Wspomniana przed chwilą firma Péters Surgical oferuje produkt PROMESH LIGHT, który wyróżnia się luźnym splotem, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko występowania pooperacyjnych powikłań.

Siatka przepuklinowa z polipropylenu + warstwa silikonowa

Te modele różnią się od powyższych tym, iż sprasowany polipropylen razem z silikonem medycznym (silikonową warstwą antyadhezyjną) pozwala tkankom na szybszy przerost przez siatkę, jednak przy tym ograniczone jest ryzyko powstania zrostów wewnątrzotrzewnowych. Ciekawym aspektem korzystania z tych siatek jest fakt, że można je swobodnie docinać według uznania bez obaw, iż się rozwarstwi. Do tego rodzaju zalicza się siatki chirurgiczne separujące SIL PROMESH.

Siatka chirurgiczna stanowiąca kompozyt polipropylenu poliglekapronu

Są to produkty przede wszystkim cienkie i lekkie. Do tego cechuje je średnia absorpcja, a więc wchłaniane są tylko częściowo. To, co stanowi ich największą zaletę to przede wszystkim pamięć kształtu. Oznacza to, że kiedy specjalista ustawi siatkę w określonej pozycji, to owa pozycja zostanie zachowana. Po wchłonięciu poliglekapronu siatka przepuklinowa staje się jeszcze lżejsza i elastyczna. To z jednej strony większy komfort dla pacjenta, ale także niższa cena.

Siatka chirurgiczna z poliestru

Tej kategorii produkty są trójwymiarowe oraz dwuwymiarowe. Siatka chirurgiczna tego rodzaju posiada przede wszystkim bardzo dobrą tolerancję kliniczną. Dochodzi do tego fakt, że poliester jest materiałem szczególnie wytrzymałym mechanicznie, dlatego korzystanie z podobnych siatek jest bezpieczne dla osoby operowanej. Jednym z produktów tej kategorii jest PROMESH SOFT EVOLUTION. To świetna propozycja, by opatrzyć przepuklinę metodą otwartą.

Siatka chirurgiczna może także podlegać podziałowi ze względu na swoją przestrzenność. Z tego powodu wyróżnia się produkty płaskie i przestrzenne. W pierwszym rodzaju wyróżnia się siatki wchłanialne i niewchłanialne, które zasadniczo stosować można w każdym rodzaju przepuklin. Drugim rodzajem jest siatka przestrzenna, a więc grubsza. Zwykle są to produkty częściowo wchłanialne i niewchłanialne. Stosuje się je najczęściej w przypadku przepuklin skośnych i pachwinowych.

Należy pamiętać, by korzystać wyłącznie z produktów pewnych dostawców. Sklep madens.pl oferuje najwyższej jakości produkty w atrakcyjnych cenach, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających specjalistów.

Zostaw odpowiedź