Naukowe artykuły oraz informacje

Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

2 460

Magnez to jeden z najcenniejszych pierwiastków, co sprawia, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełnia on wiele ważnych funkcji, z których najważniejszą jest stymulowanie odpowiedniej pracy układu nerwowego. Jego prawidłowa ilość w organizmie zapobiega występowaniu wielu dolegliwości i pozwala go chronić przed występowaniem różnych chorób.

Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Obecnie magnez występuje w wielu postaciach. Różnią się właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi. Najczęściej spotykany jest magnez w tabletkach oraz magnez w proszku. Obydwie te postacie odróżniają od siebie cechami związku magnezu. Wśród nich należy wymienić: stopień rozpuszczalności oraz zdolność do wiązania z białkiem (1). Magnez w proszku przeznaczony jest do rozpuszczania w wodzie. Jego czas wchłaniania do organizmu jest zdecydowanie szybszy. Jest on dobrą alternatywą dla tabletek dla osób, u których występują problemy z przełykaniem. Jego przyjmowanie zaleca się w szczególności dzieciom oraz osobom starszych, które często borykają się z zaburzeniami motoryki przełyku. Niektórzy twierdzą, że największą przyswajalnością cechuje się chelat magnezu. Chelaty są to związki chemiczne, które ułatwiają wchłanianie pierwiastka głównego. W tym przypadku jest to magnez. Chelaty są związki aminokwasowymi, które cechuje mała wielkość, która przyczynia się do zwiększonej wchłanialności. Dodatkowo proces ich trawienia przebiega sprawniej. Dzięki temu organizm nie musi samodzielnie przetwarzać składników mineralnych, jednak otrzymuje je w gotowej postaci. Dlatego mówi się, że chelaty to najlepiej przyswajalny magnez (2).

Jaki magnez wybrać?

Dobór określonej formy leku jest kwestią uzależnioną od indywidualnych preferencji. Popyt organizmu na ten pierwiastek pozwala zaspokoić przede wszystkim dieta. Należy zwrócić w niej uwagę na produkty z magnezem. Ich najcenniejszym źródłem są: ziarna, warzywa strączkowe, kasze, pieczywo pełnoziarniste, kakao i woda. Zbilansowana dieta dostarcza również pozostałych związków odżywczych, które niejednokrotnie ułatwiają wchłanianie magnezu i podtrzymują pozostałe ważne funkcje, konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli zmagamy się z niedoborem magnezu lub intensywnie uprawiamy sport to dobrym rozwiązaniem, jest sięgnięcie po czystą postać magnezu. Chelat magnezu może być dobrą opcją dla osób, u których występują problemy związane ze wchłanianiem i u których poziom niedoboru jest wysoki. Najczęściej zmagają się z nim alkoholicy, sportowcy, osoby w dużej mierze podatne na stres oraz kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne (1).

(1) Bancerz B, Duś-Żuchowska M, Cichy W. et al. Prz Gastroenterol 2012; 7 (6): 359–366

(2) Mielcarek A. Chelaty -czym to się je? https://www.pfm.pl/artykuly/chelaty–czym-to-sie-je/216 dostęp 26.06.2018

Zostaw odpowiedź