Naukowe artykuły oraz informacje

Rozwój światowy biotechnologii

2 008

Światowy rozwój biotechnologii jest na bardzo wysokim poziomie. Wynika to z faktu że laboratoria wyposażone są w najbardziej nowoczesny sprzęt jaki jest potrzebny. Jeśli młody biotechnolog czy student ma okazję pojechać za granicę na staż czy praktyki, to może się o tym przekonać. Praca jest wybitnie interesująca, ponieważ sprzęt, narzędzia, to podstawa do tego aby móc cokolwiek zrobić. Biotechnologia rozwija się w bardzo szybkim tempie co widać na co dzień, w różnych branżach. Stale wymyślane są nowe rozwiązania aby zaspokoić potrzeby zwykłych ludzi.

Ciemne strony biotechnologii

Jednak rozwój biotechnologii ma również swoje ciemne strony, ponieważ trzeba wiedzieć gdzie jest granica. Ostatnimi czasy zbyt dużo jest środków chemicznych, sztucznych nawozów, a nawet leków ze zbyt dużą ilością różnych substancji chemicznych. To wszystko jest wyprodukowane w laboratoriach i dlatego jest na rynku ich tak ogromna ilość. Pomaga to w wielu sytuacjach, takich jak choroby czy w rolnictwie, ale też ma negatywny wpływ na środowisko. Stąd też jest tak ważne aby biotechnolodzy z różnych dziedzin potrafili się dogadać tak aby nie niszczyć nawzajem swojej sfery badawczej. Pieniądze na rozwój biotechnologii płyną od wielkich korporacji, firm farmaceutycznych, branży medycznej a także od polityków. Oni bardzo mocno stawiają na rozwój biotechnologii i wiele prac badawczych jest objętych tajemnicą, dlatego dostęp do tej wiedzy jest tak mocno ograniczony. W ciągu stu lat biotechnologia znacząco zmieniła swoje oblicze, ponieważ dawniej chodziło o bardziej podstawowe potrzeby jak zapewnienie ludziom leków czy żywności. Obecnie jest to w stopniu tak zaawansowanym że wymyśla się coraz to nowsze rozwiązania nie tylko dla zwykłego obywatela, ale i dla rolników, dla firm, czy dla grup społecznych. Niestety w zakres biotechnologii można łatwo ingerować, co dosyć często się to robi. Chodzi głównie o modyfikowanie genetyczne które zmienia postać wielu pierwotnych produktów a nawet komórek.

Czy sytuacja tej dziedziny w świecie jest trudna?

Jeśli ma to zastosowanie dla ratowania życia to jest to mądre, natomiast zbytnia ingerencja powoduje naruszanie równowagi biologicznej, środowiskowej i wtedy pojawiają się tego przykre skutki. Naukowcy powinni być świadomi tego, dla kogo pracują i co tak naprawdę czynią, ponieważ tylko wtedy ten rozwój będzie miał sens. Wiele światowych organizacji politycznych jest zbyt mocno zaangażowana w rozwój biotechnologii i kontroluje ją na własny sposób, co nie zawsze jest dobre. Światowa biotechnologia doszła nawet do takich rozmiarów że ingeruje w sposób wydobywania ropy naftowej i to jak można ją wykorzystywać. Takich przykładów jest coraz więcej i dlatego w wielu aspektach są to wyjątkowe i ciekawe rozwiązania. Biotechnolog może również pracować w branży elektronicznej i na świecie jest to normalny proces. Powstało wiele dużych firm które najpierw zatrudniają biotechnologów inżynierów aby uzyskać od nich cenne informacje na temat zastosowania elektroniki. Coraz więcej osób interesuje się ekologią i tutaj biotechnologia również ma ogromne zastosowanie. Jak wiadomo, na świecie jest miliony rozwiązań ponieważ postrzeganie problemu jest odmienne. Tak jest również w przypadku odrywania przez biotechnologów materiałów do budowania domów, czy choćby biomasy, która jest produktem ubocznym w rolnictwie. Takie aspekty powodują że informacje szerzą się coraz szybciej i nawet zwykli ludzie korzystają z tak obszernej wiedzy biotechnologicznej, na własny użytek.

Zostaw odpowiedź