Naukowe artykuły oraz informacje

Do czego wykorzystywane są drukarki przemysłowe?

1 877

Prowadząc produkcję trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ostateczny produkt musi być odpowiednio oznaczony dla potencjalnych klientów. Sprawia to, że często trzeba zaopatrzyć się w różnego rodzaju urządzenia. Idealnym rozwiązaniem okazują się być drukarki przemysłowe!

Czym są drukarki przemysłowe?

W zasadzie każda nowoczesna linia produkcyjna potrzebuje mieć na wyposażeniu drukarki przemysłowe, ponieważ bez nich praca może być utrudniona. Drukarka przemysłowa posiada bardzo mocną budowę, dzięki czemu możliwe jest, aby przetrwała nawet w bardzo trudnych warunkach, które często występują na halach produkcyjnych. Co więcej, wysoka jakość mechanizmów i komponentów sprawia, że dobra drukarka może drukować nawet przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nowoczesne modele świetnie sprzyjają automatyzacji, dlatego mogą pracować nawet bez połączenia z komputerem. Zależnie od modelu i potrzeb, drukarka może być częścią linii produkcyjnej lub stanowić niezależny element.

Zasadniczo wymienić można dwa rodzaje drukarek przemysłowych, które różnią się między sobą nie tylko budową, ale też stosowanymi materiałami do druku. Jednym z nich są drukarki termiczne, które idealnie sprawdzają się w przypadku druków monochromatycznych, a więc wyłącznie biało-czarnych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim kolory są ograniczone poprzez papier używany do druku, który zostaje opalany grzałkami termicznymi, co powoduje zmianę koloru na czarny. Grzałki znajdują się na głowicy, która znajduje się nad obszarem drukowanym. Następnie, pod głowicę transportowany jest papier powleczony specjalną emulsją termoaktywną. Koszt produkcji tego typu jest bardzo niski, a przy tym można liczyć na wysoką efektywność.

Kolejnym rodzajem są drukarki termotransferowe, które w przeciwieństwie do drukarek termicznych mają możliwość drukowania w kolorze. Żeby otrzymać interesujący kolor, zwiększa się temperaturę danego pigmentu, który znajduje się na specjalnej taśmie. Stamtąd przenosi się go na materiał eksploatacyjny – opakowanie. Różnego rodzaju podłoża wymagają zastosowania innego materiału, dlatego wyróżnia się np. taśmy woskowe, żywiczne, tekstylne i mieszane. Wykonywany druk jest bardzo dobry jakościowo, a także zapewnia długowieczność.

Co więcej, wykonany nadruk jest odporny na wilgoć i zabrudzenia, a więc jest stosowany w przypadku produktów, których termin przydatności jest długi lub wieczny (opakowania płynów do szyb, leków, sprzęt elektroniczny, odzież itd.).

Zostaw odpowiedź