Naukowe artykuły oraz informacje

Jak wzmocnić swoje szanse na dostanie się do dobrej szkoły średniej? Proste pytanie – trudna odpowiedź

1 019

Pandemia koronawirusa wpłynęła niemal na wszystkie dziedziny życia i trzeba przyznać, że tego wpływu nie można ocenić pozytywnie. Niestety szkolnictwo znacząco ucierpiało, a jak wiadomo i to nie od dziś z roku na roku z owym szkolnictwem, a może bardziej z poziomem nauczania jest coraz gorzej. Wyniki egzaminów jasno pokazują, że dzieci mają coraz większe problemy nawet z prostymi zagadnieniami. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, na szczęście są jeszcze szkoły, w których poziom nauczania jest wysoki i jeżeli chcecie dostać się do takiej szkoły musicie wiedzieć, że wcale nie jest to łatwe, zatem jak można wzmocnić szansę na dostanie się do dobrej szkoły średniej? Na to pozornie łatwe pytanie odpowiedź jest już trudna.

O rekrutacji do szkoły średniej zdań kilka

Teoretycznie według uzyskanych informacji nic się nie zmieni w sposobie rekrutacji do szkół średnich, a więc znowu bardzo ważny będzie wynik z egzaminu, a następnie oceny. Oczywiście trzeba pamiętać, że w zależności od profilu szkoły owe wymagania mogą znacząco się różnić. Może występować także dodatkowy egzamin, ma to miejsce w renomowanych liceach dwujęzykowych bądź też w szkołach sportowych, gdzie sprawdza się sprawność kandydata. Prawdopodobnie egzaminy odbędą się w terminie, przy czym niezbędne będzie zachowanie wszystkich obostrzeń sanitarnych, co oznacza, że uczniowie będą pisać egzamin w maseczkach. Warto też wiedzieć, że w wielu placówkach same wnioski o przyjęcie do szkoły można składać online, jednak dokumenty trzeba już donieść osobiście.

Ucz się i nadrabiaj zaległości

Cóż, sytuacja wygląda tak, a nie inaczej, zatem nadal pozostaje nauka zdalna, na szczęście coraz więcej uczniów zaczyna traktować ją poważnie. Nakaz uczestnictwa w lekcjach pod groźbą nieklasyfikowania zrobiło swoje i wreszcie dzieciaki nie traktują tego czasu jako wolnego. Nie oznacza to wcale, że poziom nauczania jest idealny czy nawet dobry, ale trzeba zaakceptować sytuację i zwyczajnie korzystać z możliwości, jakie daje nauka zdalna. Poza uczestnictwem w lekcjach dzieciaki powinny także samodzielnie uczyć się danego materiału, nawet jeżeli nauczyciele nie są w stanie sprawdzać postępów z danego przedmiotu. Niepoważne i lekceważące podejście sprawia, że maleją Wasze szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Laureaci olimpiad są zwolnieni z egzaminów

Rekrutowanie do liceów odbywać się będzie w terminie, zatem to ostatnia chwila, aby zacząć się uczyć, bo potem może być za późno i nie zdążycie nadrobić partii materiału. Jak w latach ubiegłych laureaci olimpiad są zwolnieni z egzaminu z danego przedmiotu, co oznacza, że w przeliczniku otrzymują maksymalną ilość punktów. Także osoby, które z powodów zdrowotnych bądź nagłej sytuacji są zwolnione muszą wiedzieć, że w ich przypadku bierze się pod uwagę oceny i na ich podstawie oblicza się punkty. Dlatego tak ważne jest poważne podejście do zajęć, nawet tych online.

Ucz się, pracuj, nadrabiaj

Jak zwiększyć szansę dostania się do dobrego liceum? Oczywiście ucząc się, bo tylko wtedy macie pewność, że wyniki Waszego egzaminu będą dobre. Nie bez znaczenia jest też zachowanie i ocena zachowania zatem i ona ma niejaki wpływ na otrzymanie czerwonego paska. Oczywiście nie liczy się do średniej, ale jeżeli macie poprawne zachowanie, to nawet jeżeli macie same piątki, wyróżnienia na świadectwie nie otrzymacie. Warto wspomnieć, że wielu uczniów ma duże zaległości, dlatego warto już teraz wziąć się za naukę. Czasem zaległości są tak duże, że konieczne mogą być korepetycje, zawsze też rodzice mogą pomóc swoim dzieciom. Także rola nauczycieli nie powinna kończyć się tylko na prowadzeniu lekcji, w miarę możliwości powinni oni przesyłać dodatkowe materiały w formie testów, które dzieciaki mogą przerabiać po lekcjach i na bieżąco sprawdzać swoje postępy.

Choć sytuacja jest inna to proces rekrutacji inaczej nie będzie wyglądał, dlatego też trzeba się starać by mieć jak najlepsze oceny, ale także dobre wyniki z egzaminu. Pamiętajcie, że choć lekcje prowadzone są w systemie zdalnym, to musicie się na nich dobrze zachowywać, tak jak miałoby to miejsce jeżeli siedzielibyście w szkolnej ławce.

Zostaw odpowiedź