Naukowe artykuły oraz informacje

Gałęzie biotechnologii

2 788

Podstawa merytoryczna: http://laboratoria.net/baza-wiedzy/20110.html

Biotechnologia to dyscyplina niezwykle interesująca i dynamiczna. Najprościej rzecz ujmując – to nauka, która zajmuje się wykorzystaniem biologicznych systemów żywych organizmów w technologii na skalę przemysłową. Jednak źródeł biotechnologii można doszukiwać się już w dziejach starożytnych. Pierwsze działania, które zajmowały się ogólnie rozumianą biotechnologią były wykorzystywane przez ludzi już od tysięcy lat. Należą bowiem do nich takie procesy jak wykorzystywanie drożdży, fermentacja piwa oraz produkcja mlecznych przetworów.

Biotechnologia współcześnie

Nowoczesna biotechnologia jest oczywiście mocno rozwinięta i jej najszerszą gałęzią jest wykorzystywanie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Ogromny przełom w biotechnologii zaszedł najpierw w XVII wieku, gdy odkryto mikroby, a następnie wieku XX gdy zaczęto badać dziedziczenie i strukturę DNA. Dziś ze względu na dużą specjalizację różnych gałęzi biotechnologii uznaje się, że istnieje kilka jej odłamów :biała, czerwona, zielona, niebieska i fioletowa.

Odmiany biotechnologii

Biotechnologia biała wykorzystuje procesy biologiczne do produkcji przemysłowej oraz do ochrony środowiska. Biotechnologia czerwona zajmuje się szczególnie ochroną zdrowia. Biotechnologia zielona natomiast dotyczy rolnictwa, a szczególnie kwestii doskonalenia produkcji (zarówno roślinności jak i zwierząt). Kolejna gałąź biotechnologii – tak zwana niebieska – dotyczy kwestii akwenów wodnych, natomiast fioletowa zajmuje się kwestiami ustawowymi, a więc prawnym dopuszczeniem (lub nie) procesów biotechnologicznych.

Zostaw odpowiedź