Naukowe artykuły oraz informacje

5 zalet picia wody – sprawdź, co zyska na tym Twoje zdrowie

1 673

Picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niby wszyscy to wiemy, ale jak często zdarza się nam przebrnąć przez cały dzień bez wypicia nawet jednej szklanki? Złe nawyki mogą bardzo szybko odbić się na naszym zdrowiu, warto więc troszczyć się o prawidłowe nawodnienie. Jakie zalety wynikają z regularnego picia wody?

1. Nawodnienie organizmu

Ciało dorosłego człowieka składa się z wody w 60%. W ciągu dnia wydalamy ją razem z moczem, potem itp. Utracone zasoby trzeba regularnie uzupełniać, w tym celu powinniśmy wypijać co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Niedobór wody odbije się na naszej odporności, koncentracji, a także może zaburzyć pracę niektórych organów. Starajmy się wypijać wskazaną ilość, nawet jeśli nie odczuwamy już dużego pragnienia. W ten sposób unikniemy odwodnienia, które może mieć fatalne skutki. Ważne jest także to, co pijemy – najlepiej sięgać po nisko zmineralizowaną wodę mineralną.      

2. Usprawnianie pracy nerek

Regularne picie wody jest istotne także w kontekście pracy naszego układu moczowego. Im więcej wody wypijamy, tym więcej musimy wydalić, tym samym zwiększa się tzw. diureza. Wraz z moczem z naszego organizmu wydalane są także wszelkie zanieczyszczenia i toksyny. To naturalny sposób na to, by oczyścić i udrożnić drogi moczowe. W tym celu warto sięgnąć również po ziołowe preparaty o działaniu moczopędnym.

3. Ograniczenie rozwoju kamieni nerkowych

Woda pita w dużych ilościach może uchronić nas także przed zaburzeniami układu moczowego i chorobami nerek. Wzmożona ilość płynów przepływających przez nasze nerki pozwala wypłukać zalegające tam złogi piasku nerkowego. Z niego z czasem mogą formować się kamienie, a to prowadzi do kamicy moczowej i wielu innych dolegliwości. Po wodę warto sięgać przed snem – w tym czasie diureza spada, a to skutkuje powstaniem lepszych warunków do formowania się kamieni. Tu także pomogą środki o działaniu moczopędnym.

4. Woda zdrowsza dla organizmu

Wiele osób błędnie utożsamia wypicie butelki słodkiego napoju z prawidłowym nawodnieniem. Podobnie jest z kawą i herbatą. Nawet jeśli wypiliśmy kilka filiżanek takich płynów, wciąż musimy uzupełnić niedobory wody. Herbata i kawa, choć zawierają w sobie wodę, wypłukują z organizmu cenne minerały. Słodkie soki i napoje dostarczają nam dużą ilość cukru, co może poskutkować m.in. próchnicą oraz nadwagą. Sięgajmy więc po wodę, nawet jeśli obficie spożywamy inne płyny.  

5. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi

Woda dobroczynnie wpływa na nasz organizm – nawadnia go, ujędrnia skórę, a także pomaga zachować prawidłową masę ciała. Jak to możliwe? Przede wszystkim pobudza metabolizm i przyspiesza wszystkie funkcje organizmu. Wpływa również na poprawę trawienia i ukrwienie jelit. Poza tym woda pomaga zapełnić żołądek, np. w sytuacji, gdy odczuwany nagły głód. Oczywiście odpowiednia dieta również jest istotna, czasem jednak lepiej sięgnąć po butelkę wody niż kolejną niezdrową przekąskę. 

Zostaw odpowiedź