Naukowe artykuły oraz informacje

Jakiej pensji może się spodziewać biotechnolog

1 429

Aby zostać biotechnologiem trzeba skończyć studia wyższe. Niektóre uczelnie proponują tytuł inżyniera biotechnologii już po ukończeniu studiów licencjackich, jednak niekiedy uniwersytety nie przewidują takiego wyróżnienia, szczególnie na studiach ciągłych, gdzie 5 lat nauki ukoronowane jest tytułem magistra. W przypadku biotechnologii nie jest to jednak wystarczające zapewnienie znalezienia pracy. Dlatego wykładowcy często sugerują swoim studentom, aby zostali zostali na uczelni dłużej i podjęli się pisania doktoratu. Otwiera to nowe ścieżki zawodowe i nowe możliwości naukowe. Studia doktoranckie to jednak koleje 4 lata nauki. Oznacza to, że cała edukacja biotechnologa może trwać nawet 9 lat. Trzeba też pamiętać, że doktoranci zatrudnieni na uniwersytecie nie zarabiają znowu tak dużo — są rozliczani według stypendiów naukowych i wszystko zależy od tego, ile artykułów zdołają napisać. Oczywiście wszystko to przestałoby mieć znaczenie, gdyby po studiach można było biotechnologom zagwarantować pewną i dobrze płatną pracę. Tymczasem jakie są zarobki biotechnologa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przyjrzeć się raportom podsumowującym zarobki biotechnologa zatrudnionego w różnych miastach Polski. Oczywistym jest, że zarobki biotechnologa w Warszawie będą wyższe, niż tego z małej miejscowości. Stolica jednak jest droższym miejscem do życia, co obliguje pracodawców do wypłacania większych pensji. Trzeba pamiętać, że wyniki poniżej przedstawione to mediana podsumowująca zarobki biotechnologa w Polsce. Oznacza to, że zebrane wyniki podzielono na pół, tak, że 50% badanych zarabia mniej niż wskazana suma, natomiast drugie 50% więcej. Nie oznacza to natomiast, że liczba ta jest stałą sumą, który zarabia każdy biotechnolog.

Zarobki biotechnologa wynoszą średnio 2800 złotych brutto miesięcznie. Natomiast badania pokazują, że tak naprawdę zarobki te wahają się od 2300 złotych brutto do 3815 złotych brutto miesięcznie. Jest to pensja całkowita, w której skład wchodzi podstawa, oraz premia. Premia wynosi średnio 0.9% podstawy wypłaty.

Co ciekawe, te same badania pokazały, że na zarobki w tej dziedzinie nie ma większego wpływu wielkość miejsca pracy, ani to, ile osób ono zatrudnia. Natomiast bardzo dużą różnice można zaobserwować odnośnie pochodzenia kapitału firm, które zatrudniają biotechnologów. Polskie firmy płacą średnio 2797 złotych brutto, natomiast firmy pochodzenia zagranicznego przeciętnie wynagradzają swoich pracowników kwotą 3640 złotych brutto miesięcznie. Jest to różnica wysokości aż 843 złotych! Bardzo klarownie to pokazuje, że dla Polaków zawód biotechnologa nie jest jeszcze zbyt lukratywny. Zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych gdzie biotechnolodzy są bardzo pożądani.

Biotechnolodzy mogą też liczyć na różnorakie benefity i świadczenia towarzyszące zatrudnieniu. Najczęściej jest to prywatna opieka medyczna i dofinansowania nauki. Innymi korzyściami poza finansowymi są szkolenia, zajęcia sportowo-rekreacyjne, ubezpieczenie na życie, czy służbowy telefon lub laptop.

Zostaw odpowiedź