Naukowe artykuły oraz informacje

Dziedzina sięgająca pokoleń wstecz

636

Chemistry-of-DNA-damage-obrazek_duzy_4052482Ludzkość od zarania dziejów interesowała się otaczającym ją światem. Niekiedy pewne zjawiska były przypisywane czarom lub religii. Jednak pojawiali się szamani, kapłani czy filozofowie, którzy na różne sposoby starali się badać świat. Niektóre nauki i dyscypliny naukowe swoimi korzeniami sięgają najstarszych czasów. Tak jest w przypadku biotechnologii.

Biotechnologia zajmuje się zastosowaniem drobnoustrojów w przemyśle. Można rzec, że generalnie w służbie człowieka. Fermentacja alkoholowa znana jest od tysiącleci. Piwo znane było od dawna. Podobnie jak wino. A procesem fermentacji oraz jego akceleracją również zajmuje się biotechnologia. Procesy biotechnologiczne miały, i mają nadal, zastosowanie w konserwacji oraz produkcji żywności. Ludzkość od zarania dziejów interesowało, jak przechowywać żywność, aby się ona nie psuła. Okazuje się, że tutaj również znaczącą rolę odgrywają procesy biotechnologiczne. Procesy te mają również zastosowanie w produkcji serów. Fermentacja mlekowa to również ciekawostka biotechnologiczna. Proces ten polega na fermentacji węglowodanów do kwasu mlekowego. Istotną rolę odgrywają tutaj bakterie fermentacji mlekowej.

Ale przemysł spożywczy to jedno. Biotechnologia znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Warto wspomnieć o tym, że biotechnologię można studiować na wielu uczelniach w kraju i zagranicą. Znajomość języka obcego jest tutaj wskazana. Po zakończeniu studiów można wyjechać do krajów Europy Zachodniej lub nawet do Ameryki. Tam przemysł jest bardziej rozwinięty niż w Polsce i biotechnologia znajduje szersze zastosowanie. A specjaliści z tej dziedziny są z reguły doceniani.

Biotechnologia to również produkcja leków, produkcja paliw z biomasy oraz utylizacja odpadów. Często się mówi o konieczności ochrony środowiska. Na rozpad odpadów z gospodarstw domowych, rolnych oraz przemysłowych mają wpływ drobnoustroje. Jakie to drobnoustroje – tym również zajmuje się biotechnologia.

Nie sposób w tym miejscu pominąć opracowanie metod pozwalających na przemysłową produkcję antybiotyków. Dzięki temu rozwiązaniu wiele ciężkich, niekiedy śmiertelnych chorób, można wyleczyć.

Biotechnologia to z pewnością potrzebna i pożyteczna dyscyplina nauk. Ma ona wpływ na funkcjonowanie naszego świata. I jego polepszenie. Specjaliści z tej dziedziny nie zawsze są doceniani w Polsce, ale gdzie indziej docenia się ich. Bez nich wiele pożytecznych rzeczy w ogóle by nie powstało. Oby biotechnologia się rozwijała.

Zostaw odpowiedź