Naukowe artykuły oraz informacje

Ochrona środowiska a biotechnologia

946

MTAyNHg3Njg,12623718_12623762Ostatnio często mówi się o konieczności ochrony środowiska naturalnego. I słusznie. Produkcja przemysłowa, wykorzystywanie surowców kopalnych do produkcji paliwa, które jest następnie stosowane w przemyśle, samochodach, emisja dwutlenku węgla do atmosfery – to wszystko przyczynia się do zanieczyszczanie naszego środowiska naturalnego. A to możemy z kolei odczuć wszyscy. Najgorszym tego skutkiem może być ocieplenie klimatu w wyniku zbyt dużej obecności dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Należy więc podjąć różne działania mające na celu usunięcie go z atmosfery.

Pewnym wyjściem jest stosowanie paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych. Są one mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wydzielają znacznie mniej szkodliwych związków chemicznych oraz dwutlenku węgla. Wśród paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych są również biopaliwa, czyli paliwa pochodzące z biomasy. Do ich produkcji wykorzystywana jest materia organiczna. Składa się ona z materii pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, mikroorganizmów oraz wielu innych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są one praktycznie niewyczerpalne. Natomiast paliwa pochodzące ze źródeł kopalnych kiedyś się skończą.

Kolejna sprawa to utylizacja odpadów oraz oczyszczanie ścieków. Jest to bardzo ważna rzecz. Odpady nie powinny swobodnie zalegać w naszych miastach. Nie tylko dlatego, że psują krajobraz – tego wyjaśniać nie trzeba. Poza tym wydzielają nieświeży zapach, odczuwalny szczególnie latem, a poza tym mogą zatruwać środowisko miejskie. Rozpad odpadów komunalnych na świeżym powietrzu może powodować wydzielanie się różnych substancje i związków szkodliwych dla człowieka. Należy więc składować je w odpowiednich miejscach, jak również dokonać ich rozkładu. A jak należy podejść do tematu rozkładu śmieci? Do rozkładania śmieci wykorzystywane są mieszaniny mikroorganizmów. Oto wkład biotechnologii w utylizację odpadów komunalnych. Ta mieszanina mikroorganizmów nazywana jest osadem czynnym. W jej skład wchodzą rozmaite gatunki bakterii, pierwotniaków itp. Aby jednak przyśpieszyć rozwój bakterii, a tym samym proces rozkładu odpadów komunalnych, stosowane są różnorodne zabiegi.

Niekiedy odpady pochodzące z gospodarstw rolnych, ale również domowych wykorzystywane są do produkcji kompostu. Dużą rolę tutaj odgrywają bakterie.

Istotne jest to, że odpady komunalne, z gospodarstw domowych i rolnych mogą zostać zutylizowane, a nawet wykorzystane. Można zwyczajnie dokonać ich rozpadu. Można również uzyskać z nich kompost. A można nawet poddać je procesowi fermentacji i uzyskać z nich odrobinę energii. Jak więc widać dzięki dokonaniom biotechnologii oraz innych nauk odpady nie tylko mogą zostać bezpiecznie składowane, ale również przetworzone na coś użytecznego.

Zostaw odpowiedź