Naukowe artykuły oraz informacje

Czym jest biotechnologia?

881

54b9695e94255_oNauki techniczne zwykle kojarzą nam się z mechaniką, elektroniką, elektryką, informatyką. Zwykle myślimy o przedmiotach martwych. Niekiedy trudno nam sobie wyobrazić, że nauki techniczne mogą mieć cokolwiek wspólnego z biologią, z organizmami żywymi. A jednak. Przykładem tego jest biotechnologia.

Biotechnologia to ciekawa dyscyplina nauk technicznych. Zajmuje się ona zastosowaniem procesów biologicznych na skalę przemysłową. Co ciekawsze biotechnologia jest tak naprawdę czymś znanym od tysięcy lat. Dobrym przykładem tego jest tutaj fermentacja piwa. Piwo wytwarzano celowo od zaranie dziejów. Ale przejdźmy może do czasów bardziej współczesnych. Biotechnologia znajduje zastosowanie m.in. w górnictwie. Przykładem tutaj jest wykorzystywanie pewnych szczepów bakterii, Tych szczepów, które mają możliwość akumulowania w swoich komórkach niektórych metali. Biotechnologia posiada również zastosowanie w przemyśle spożywczym. To dzięki niej możliwe jest wytwarzanie serów, różnych przetworów mlecznych, a nawet pieczywa. Nie wspominając oczywiście o wyrobach alkoholowych. Tam zachodzą zjawiska biochemiczne.

Różnego rodzaju napoje alkoholowe są wytwarzane od zarania dziejów. Co więcej od wieków człowiek zastanawiał się, jak ma przechowywać żywność, aby ona się nie psuła. Na szczęście jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zjawisk naturalnych. Chodzi tutaj o procesy, za które odpowiedzialne są niektóre drobnoustroje. Jeśli mowa o alkoholu to należy tutaj wspomnieć o fermentacji. W szczególności fermentacji alkoholowej, która towarzyszy człowiekowi od wieków. To jest również biotechnologia.

A jak wygląda biotechnologia współcześnie? Znajduje ona zastosowanie w modnym ostatnio oczyszczaniu ścieków oraz utylizacji odpadów. Do rozpuszczania zanieczyszczeń stosuje się tzw. osad czynny. A jest to nic innego, jak tylko mieszanina mikroorganizmów. Składa się on z rozmaitych pierwotniaków oraz bakterii. Biotechnologia zajmuje się również przyśpieszaniem procesu składowania oraz segregacji odpadów.

Jakiś czas temu było w Polsce głośno na temat biopaliwa. Chodzi tutaj o stosowanie organizmów, a w szczególności roślin i zwierząt, do produkcji paliw. Biomasa, w skład której wchodzi materia roślinna i zwierzęta ulega biodegradacji. Tym się również zajmuje biotechnologia.

Biotechnologie można obecnie studiować na wielu uczelniach w kraju, jak również za granicą. Jeżeli kogoś interesuje ten właśnie kierunek studiów to dobrze jest również znać język angielski albo dowolny język obcy. Dlatego, że można znaleźć pracę poza granicami naszego kraju. Na kontynencie amerykańskim biotechnolodzy są dobrze opłacani. Również w krajach Europy Zachodniej są dobrze traktowani. Jak widać ta nauka znajduje szerokie zastosowanie. Nic dziwnego – zjawiska badane przez biotechnologię mogą być stosowane w każdym dziale przemysłu. A to będzie dla nas wszystkich z korzyścią. Eksperci z tej dziedziny opracowują coraz to nowsze metody oczyszczania ścieków, przechowywania żywności, produkcji serów oraz rozwiązań mających na celu zwiększenie efektywności produkcji różnych artykułów.

Zostaw odpowiedź