Naukowe artykuły oraz informacje

Pojęcie genetyki klinicznej

712

dna-149160_1280Poprzez poznanie chorób klinicznych można w pewien sposób zwalczać ich źródło. W zależności z jaką chorobą mamy do czynienia dobieramy odpowiednie środki do leczenia. Ważna jest wiedza o prawidłowościach rządzących zarówno powielania jak i rozdzielania DNA. W ten sposób jesteśmy w stanie zrozumieć większość chorób oraz jak przebiegają. Aby poznać genezę chorób powinniśmy w pełni zrozumieć DNA. Udoskonalono techniki analizy i stworzono narzędzia pozwalające na szybkie i dokładne badania.
U człowieka jesteśmy w stanie znaleźć nawet kilka tysięcy zaburzeń, które nazywamy chorobami genetycznymi. Wynikają one ze zmian w ludzkim genomie. Każda ingerencja w kod DNA skutkuje coraz to większymi problemami. Wszelkie zmiany powodują niedostateczna wartość białka w organizmie lub jego nadprodukcję, co skutkuje nowotworami. Wczesne wykrycie takiej choroby pozwala na zahamowanie jej dalszy rozwój.
Jest bardzo wielkie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju genetyków, którzy zajmują się głównie wykrywanie w kodzie DNA nieprawidłowości. Ważna jest współpraca lekarzy oraz genetyków. W ten sposób można zapobiec także rozwoju choroby albo ewentualnie spowolnić jej rozwój. Warto tutaj wspomnieć także o technikach inżynierii genetycznej. Inżynieria genetyczna zajmuje się przebiegiem transformacji komórek bakteryjnych i eukariotycznych za pomocą wektorów. One z kolei niosą specyficzne geny lub ich zmodyfikowane wersje. O ile większość chorób genetycznych można leczyć objawowo tak nie za bardzo możemy lekami wniknąć w kod DNA. Każdorazowa próba zmiany kodu DNA z pewnością jest bardzo niebezpieczna.
Choroby genetyczne są zapisane w kodzie DNA, przez co można mówić o tym, że nie za bardzo mamy wpływ na to co się znajduje w kodzie DNA. Za pomocą leków jest to niemożliwe, bo praktycznie żaden lek nie ma takich właściwości. Może tylko i wyłącznie łagodzić objawy. Obiecywanie przez wielkie koncerny farmaceutyczne, że dokładnie ich lek zwalczy nie tylko niechciane objawy, ale także wyeliminuje chorobę genetyczną jest kłamstwem. Dlatego nie można wierzyć koncernom farmaceutycznym, bo to nie ma żadnego znaczenia. Takie łagodzą tylko i wyłącznie objawy bądź też hamuje rozwój choroby genetycznej.
Inaczej jest w przypadku osób, które zmagają się chociażby z hemofilią. Jedynym sposobem leczenia jest podawanie białka identycznego z obecnym w ludzkim organizmie. Niestety pozyskiwanie takich produktów jest dzisiaj problemem. Niektóre z nich są uzyskiwano z krwi ochotników. Dziś uważa się to za niebezpieczne i unika się krwi jako materiału wyjściowego. Wystąpić może tutaj problem zakażenia chorych wirusem powodującym AIDS.
Na półkach aptek pojawia się coraz więcej leków przyrządzanych technikami inżynierii genetycznej. Oprócz białek-leków są też białka-szczepionki, głównie przeciwko chorobom wirusowym z których najbardziej chyba znana jest szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wytwarzana przez drożdże. Warto podkreślić, że takie badania są coraz tańsze i co najważniejsze – coraz popularniejsze. Inżynieria genetyczna niezaprzeczalnie oddaje wielkie usługi medycynie, jest ogromną szansą na postęp w profilaktyce i leczeniu chorób.

Zostaw odpowiedź