Naukowe artykuły oraz informacje

Testy genetyczne – nowe możliwości

807

Rozwój medycyny jest w dużej mierze związany z badaniami genetycznymi. Te możliwości, jakie teraz są w tym zakresie, pozwalają na osiąganie wielu różnych korzyści, m.in. wcześniejsze wykrywanie predyspozycji pacjenta do określonych chorób. Badania genetyczne rozwijają się bardzo intensywnie, mają one mieć jeszcze większe znaczenie dla nowoczesnej medycyny, dlatego nic dziwnego, że ta dziedzina jest uważana za jedna z najbardziej przyszłościowych. Ma to się wiązać z licznymi możliwościami lepszego radzenia sobie w przypadku wielu, teraz nieuleczanych chorób.

Już teraz istnieją szerokie możliwości zastosowania badań genetycznych w praktyce. Testy genetyczne są chociażby wykonywane u osób, które mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka – gdyż w ich rodzinie ta choroba występowała często. Takim testom mogą być też poddawane osoby, które chcą sprawdzić, czy u nich takie większe zagrożenie istnieje, nawet, jeśli w rodzinie nie zdarzały się takie przypadki.

Dobrze byłoby dokładnie poznać więc samą definicję testu tego typu. Testy genetyczne są to badania przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, przy użyciu takich właśnie metod, które mają na celu wykrycie ewentualnych uszkodzeń w genach. Badanie pozwala określić, czy ten rodzaj uszkodzenia jest na tyle poważny, że może on zwiększać ryzyko, że u danego pacjenta wystąpi nowotwór złośliwy. W celu wykonania takiego badania, konieczne jest pobranie próbki materiału genetycznego. Najczęściej jest on pobierany z próbki krwi – potrzebne są do tego limfocyty, które z takiej właśnie próbki są pozyskiwane. Taki test dla jednej zmiany wykonuje się tylko raz – ma on bowiem na celu sprawdzenie, czy dany gen jest uszkodzony, a zestaw genów przekazywany jest po przodkach, w ciągu życia człowieka nie zmienia się więc w nim nic.

Testy genetyczne mają więc już teraz, we współczesnej medycynie niebagatelne znaczenie, bo ich wynik może warunkować to, jaką opieką medyczna dany pacjent zostanie otoczony i wymaga on podejmowania jakichś działań profilaktycznych, które faktycznie mogłyby pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia raka. Może to być punkt wyjścia do szczegółowych badań, które pozwalają wykrywać raka w bardzo wczesnej fazie rozwoju, co z punktu widzenia leczenia ma wielkie znaczenie. Na pewno więc możliwość wykonywania takich testów i ich powszechne zastosowanie w medycynie to wielkie osiągnięcie nauki.

Poza tym trzeba też zwrócić uwagę, że ta gałąź medycyny, biotechnologii, inżynierii genetycznej – gdyż są to dziedziny powiązane – właśnie w ostatnich latach szczególnie prężnie się rozwija. To może oznaczać, że testy genetyczne będą w jeszcze powszechniejszym użyciu. Rak jest to jednak z najważniejszych, najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Nie zawsze jednak istnieją możliwości wyleczenia – właśnie dlatego przyszłość tkwi w badaniach genetycznych, które mogą być tutaj bardzo ważnym wskazaniem, które będzie pomocne w określaniu drogi działania w przypadku każdego pacjenta. Tak więc udoskonalanie metod badań, dofinansowywanie ich, rozwój nauki właśnie w tej dziedzinie – to są elementy bardzo przyszłościowe, które decydują o kierunkach rozwoju.

Zostaw odpowiedź