Naukowe artykuły oraz informacje

Badania genetyczne – dlaczego są takie ważne

642

W ostatnich latach można było zaobserwować gwałtowny rozwój takiej dziedziny, jaką jest biotechnologia. To stosunkowo nowa dziedzina nauki. Wiele uczelni prowadzi kierunki studiów, powiązane z tą dziedziną. Może być to biotechnologia, biotechnologia chemiczna, genetyczna itd. Uczelnie, zobowiązane do przystosowywania swoich programów do zamieniających się warunków na rynku pracy, biorą pod uwagę kierunki rozwoju różnych dziedzin. Na pewno biotechnologia oraz różne powiązane z nią dziedziny są bardzo przyszłościowe. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej uczelni, czy to uniwersytetów, czy też politechnik, wprowadza do swoich programów nauczania właśnie przedmioty dotyczące tych zagadnień. Biotechnologia praz pokrewne dziedziny były też w ostatnich latach bardzo chętnie wybranymi kierunkami przez młodych ludzi, gdyż faktycznie uważa się powszechnie, że ten kierunek rozwoju jest jak najbardziej słuszny.

Badania genetyczne, jakie mają być prowadzone w ramach właśnie biotechnologii, mają wielkie znaczenie dla nauki, a przede wszystkim – dla medycyny. Nic więc dziwnego, że duże nakłady środków finansowych są przeznaczane na tego typu działania, eksperymenty. Mają one bowiem w konsekwencji przynieść różne interesujące rozwiązania, w zakresie leczenia różnych chorób. Już teraz korzysta się z osiągnięć naukowców w tej dziedzinie. Upowszechnienie badań DNA jest pomocne w wielu aspektach życia. Dzięki temu udaje się np. rozwikłać wiele przestępstw, również takich sprzed lat. Poza tym badania genetyczne są też prowadzone w celu np. potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa – szeroko wykorzystywane są w celu potwierdzenia ojcostwa. Tak więc mają one jak najbardziej praktyczny aspekt, są w powszechnym użyciu i mają wpływ na codzienne życie wielu ludzi.

Bardzo ważne jest też to, że różnego rodzaju badania genetyczne mogą pomóc w wynalezieniu leków na choroby, na które do tej pory nie ma lekarstwa. Poza tym pomagają one stwierdzić, czy dana osoba jest w grupie ryzyka – np. zapadnięcia na nowotwory. Tutaj genetyka ma ogromne znaczenie, osoby noszące geny odpowiedzialne za rozwój raka np. prostaty, jajników, piersi – jeśli dowiedzą się, że faktycznie są bardziej niż inni naraz one, mogą podejmować różne działania profilaktyczne. Teraz dużą popularnością cieszą się także badania genetyczne płodu – można dzięki temu sprawdzić, czy płód jest obciążony różnymi zagrożeniami, czy można podjąć leczenie jeszcze w łonie matki itd. Tak więc rozwój tej dziedziny nauki to jest przyszłość medycyny.

Co ważne, rozwój genetyki pomaga także rozwikłać wiele zagadek z przeszłości. Przede wszystkim są to różnego rodzaju zagadki kryminalne, ale nie tylko. Badania genetyczne mogą pomóc w ustaleniu stopnia pokrewieństwa – może być to więc droga do nabywania pewnych praw, np. do dziedziczenia, alimentów.

Tego typu badania są wykorzystywane jednak nie tylko w medycynie. Także w farmakologii, ale co równie ważne – w rolnictwie – do tworzenia nowych, ulepszonych odmian roślin uprawnych, w weterynarii itd.

Zostaw odpowiedź