Naukowe artykuły oraz informacje

Białka zmodyfikowane genetycznie – jaki to ma sens?

1 294

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też już od pierwszych dni jego życia dba o jego zdrowie i chce mu zagwarantować jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Jednym z elementów troski o dziecko jest jego właściwe karmienie. Zwykle, zwłaszcza w początkowym okresie życia niemowlaka, podaje mu się do jedzenia mleko. Oczywiście do tego celu zupełnie nie nadaje się mleko krowie, więc stworzono mleko modyfikowane.

Dlaczego tak jest? Mleko krowie zawiera dużo więcej białka niż to kobiece, a zwłaszcza wiele kazeiny, która ścina się w dziecięcym żołądku oraz betalaktoglobuliny wywołującej alergię pokarmową. Z kolei mleko modyfikowane zawiera m.in. białka zmodyfikowane genetycznie – w skład takiego mleka wchodzi dużo mniej białka, ma w sobie także wiele lekkostrawnych białek serwatkowatych.

Czym są białka zmodyfikowane genetycznie? Jest to wzbogacone i uszlachetnione białko, któremu dodaje się pewnych wartości odżywczych i dodaje zadań funkcjonalnych. A w jaki sposób powstają białka zmodyfikowane genetycznie? Na drodze metod i sposobów chemicznych, fizycznych bądź genetycznych.

Co więcej, naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że białka zmodyfikowane genetycznie mogą być niezwykle pomocne w leczeniu hemofilii i zaburzeń krzepnięcia krwi. Osoby chore na hemofilię mają zaburzoną produkcję białka, dlatego skuteczna w ich leczeniu okazać się ma infuzja białka. Jest to rzecz kosztowna, ale bardzo efektywna, gdyż białka zmodyfikowane genetycznie są aktywne przez dłuższy czas i eliminują ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków.

Z kolei badacze z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine opracowali białka zmodyfikowane genetycznie, które miałyby być lekarstwem na jedną z chorób autoimmunologicznych – bielactwo. Mają one wypierać białko współodpowiedzialne za powstawanie choroby i równocześnie odwrócić reakcję autoimmunologiczną powodującą bielactwo. Jednak eksperyment tego dotyczący był przeprowadzany dopiero na myszach, na ludzkich próbkach skóry jest dopiero w fazie początkowej.

Modyfikacje genetyczne są obecnie coraz bardziej popularne. Obejmuje ona zwykle trzy rodzaje działań: zmienia się aktywność genu, który w naturalny sposób występuje w organizmie, wprowadza się do organizmu kopie genów, które występują w nim w sposób naturalny oraz w końcu wprowadza się gen, który pochodzi z zupełnie innego organizmu. Ta ostatnia metoda wzbudza zwykle najwięcej konkurencji.

Modyfikacje stosuje się w biologii i medycynie. Zmodyfikowane organizmy mają pomóc w walce z różnymi chorobami, m.in. nowotworami, chorobami zakaźnymi czy schorzeniami dziedzicznymi. Z kolei modyfikacje genetyczne zwierząt nastawione są na to, aby otrzymać takie cechy zwierząt hodowlane, które są najbardziej pożądane. W ten sposób uodparnia się je na choroby albo sprawia, że są większych rozmiarów.

Modyfikacje genetyczne stosowane są także w odniesieniu do roślin. Mają one na celu zwykle uodpornienie ich na działanie szkodliwych czynników środowiska, choroby, stres abiotyczny itp. Ponadto przedłużają one trwałość owoców i warzyw oraz zwiększają ich masę.

Zostaw odpowiedź