Naukowe artykuły oraz informacje

Zastosowanie inżynierii genetycznej

2 254

Inżynieria genetyczna jest to dziedzina nauki, która wykształciła się stosunkowo niedawno. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest to dość tajemnicza dyscyplina. Odkrycia naukowe pozwoliły na zastosowanie metod inżynierii genetycznej w różnych aspektach życia. Generalnie polega to na możliwości modyfikacji DNA. Takie metody pojawiły się w latach 70. Przez ten czas dokonano wiele przełomowych odkryć, wielu naukowców, powiązanych z tą dziedziną, zostało laureatami Nagrody Nobla. To potwierdza, jak ważne jest zastosowanie inżynierii genetycznej w nauce, z jak wielkim postępem może się wiązać.

Inżynieria genetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ma to znaczenie dla medycyny i farmacji. Te dwie dziedziny są w dużej mierze uzależnione od postępów inżynierii genetycznej, której metody już od kilku lat są intensywnie wykorzystywane w leczeniu, profilaktyce itd. Modyfikacja genów, usuwanie genów, przeszczepienie określonych genów z jednego żywego organizmu do drugiego – to pozwala zniwelować wiele niekorzystnych możliwości, związanych z dziedziczeniem niektórych skłonności do chorób. Dlatego dla genetyków wielkim wyzwaniem są właśnie choroby dziedziczne, na które do tej pory raczej nie było żadnego ratunku. Dlatego właśnie tutaj zastosowanie inżynierii genetycznej ma wielkie znaczenie. Jeśli chodzi o farmakologię, bardzo ważnym aspektem zastosowania metod inżynierii genetycznej jest np. produkcja insuliny. Do tego wykorzystywane są specjalne bakterie, które biorą udział w produkcji substancji białkowych oraz o działaniu leczniczym.

Zastosowanie inżynierii genetycznej wiąże się jednak nie tylko z medycyną, ogłnie wiedza o człowieku, farmakologią. Także w innych dziedzinach tego typu metody są wykorzystywane. Dlatego niekoniecznie, gdy mowa jest o genetyku, mamy na myśli lekarza, farmaceutę z takim specjalizacjami. Może być to biotechnolog, biochemik, wykorzystujący w swojej pracy badawczej metody inżynierii genetycznej, czyli przekształcania, modyfikowania, usuwania i dodawania genów. Także w rolnictwie i powiązanych dziedzinach wykorzystuje się te metody. Chociażby do ulepszania ras zwierząt lub gatunków roślin. Rośliny modyfikowane genetycznie to przykład zastosowania właśnie takich metod.

Ma to na celu zwieszenie np. wydajności produkcji, obniżenie kosztów produkcji, zmniejszenie zużycia wody, środków ochrony roślin, nawozów, zwiększenie odporności na pewne chorobotwórcze czynniki, zwiększenie plonów, efektywności hodowli itd. Zastosowanie inżynierii genetycznej jest to więc bardzo trudne i złożone zagadnienie. Wiele branż, innowacyjnych, nastawionych na rozwój, w tym właśnie przykładowo medycyna i rolnictwo, jest bardzo zainteresowanych rozwojem tych metod. Dzięki temu, ze zastosowanie inżynierii genetycznej staje się coraz szersze, możliwy jest więc postęp. Dlatego na pewno takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, biochemia i pokrewne mają wielką przyszłość, choć już teraz absolwenci wiedzą, że pracy trzeba będzie szukać raczej poza granicami kraju, w tych państwach, gdzie ta dziedzina się faktycznie rozwija.

Zostaw odpowiedź