Naukowe artykuły oraz informacje

Studia biotechnologiczne – czy warto je wybrać

704

Studia biotechnologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Na pewno ma na to wpływ rozwój badań genetycznych, które są bardzo ważne dla wielu dziedzin. Dlatego właśnie studia biotechnologiczne wydają się dobrym kierunkiem kształcenia. Trzeba jednak pamiętać, że możliwości pracy po takim kierunku są szersze w państwach, w których faktycznie na szeroką skalę prowadzone są również badania naukowe związane z tą dziedziną, w których zastosowania metod inżynierii genetycznej w praktyce są bardzo popularne.

Dlatego trzeba zauważyć te różnicę, miedzy możliwościami, jakie są w dziedzinie kształcenia – wiele wyższych uczelni prowadzi takie właśnie kierunki. Są to zarówno uniwersytety, jak i politechniki. Co więcej, biotechnologia to główny kierunek, ale są też różne specjalizacje i powiązane z tym osobne kierunki. Np. biotechnologia żywności, chemiczna, biochemia, inżynieria genetyczna. Także niektóre specjalizacje na kierunku biologia są z tym związane. Dlatego tutaj możliwości wyboru jest naprawdę dużo.

Ogromne zainteresowanie studiowaniem tego kierunku – który tak naprawdę jest bardzo specjalistyczny i wymagający, tak więc raczej dostęp do niego powinien być ograniczany, by faktycznie najlepsi absolwenci trafiali do zawodu – spowodowało, że uczelnie doskonale się przygotowały do kształcenia studentów. Nowocześnie wyposażone sale do ćwiczeń, laboratoria itd. – to na pewno są efekty dużego zainteresowania, jakie wzbudzają od lat studia biotechnologiczne. Przez pewien czas ten kierunek był nawet jeden z tzw. kierunków zamawianych. Jednak dość szybko okazało się, że rozwój badań naukowych, uczelni wyższych itd. nie idzie w parze z rozwojem możliwości podjęcia pracy zawodowej, jeśli chodzi po Polskę. Dlatego osoby bardzo zdeterminowane, by pracować w zawodzie, muszą po takich studiach się przekwalifikowywać, dokształcać, zbywać różne uprawnienia zawodowe – gdyż w większości przypadków studia biotechnologiczne ich nie dają.

Tak więc konieczne byłyby zmiany w ustawodawstwie itd. Są dziedziny, w których bardzo potrzebni są absolwenci biotechnologii, ale przede wszystkim tacy, którzy dodatkowo się dokształcają i np. kontują naukę na studniach doktoranckich, prowadzą badania naukowe, które są bardzo przydatne z punku widzenia np. danej firmy, branży. Wtedy mogą oni liczyć na to, ze faktycznie studia biotechnologiczne będą sposobem na znalezienie przez nich pracy w zawodzie. To jednak zależy od wielu czynników, gdyż tych poważnych z tym kierunków kształcenia jest bardzo dużo. Studia biotechnologiczne nie jest to więc pojęcie tak jednoznaczne. Może się ono wiązać z różnymi dziedzinami, może dawać różne możliwości dalszego rozwoju kariery zawodowej. To bardzo ważne, że wiele osób może rozwijać swoją karierę zawodową, do której punktem wyjścia są właśnie te studia, w różnych obszarach. Biotechnologia, stosowane w niej metody, mają zastosowanie m.in. w nowoczesnym rolnictwie, ale też w medycynie i farmacji – zakres jest więc bardzo szeroki i zróżnicowany.

Zostaw odpowiedź