Naukowe artykuły oraz informacje

Prawidłowe leczenie antybiotykami

558

W przypadku leczenia wielu chorób nie da się uniknąć przyjmowania silnych antybiotyków. Tylko one mogą skutecznie zlikwidować przyczynę choroby. Niestety antybiotyki mają również wiele skutków ubocznych dla przyjmującego jej organizmu. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przyjmowanie antybiotyków, które może uchronić nas przed szkodliwymi działaniami ubocznymi.

Leczenie antybiotykami stosowane jest wyłącznie w przypadku, kiedy nie możemy zwalczyć choroby innymi, mniej inwazyjnymi metodami. Antybiotyki są postrzegane jako skuteczny sposób na likwidację szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za stan chorobowy. Niestety poza szkodliwymi bakteriami niszczą również prawidłową florę bakteryjną organizmu. Tak więc niszczą nie tylko to co złe, ale też to co dobre. Osłabiają tym samym organizm i powodują, że jest znacznie podatniejszy na nowe infekcje. Dodatkowo ważne jest to, że bakterie szybko stają się odporne na dany antybiotyk zmieniając swoje DNA. Dlatego tak ważne jest prawidłowe leczenie antybiotykami, które zminimalizuje występowanie szkodliwych skutków ubocznych.

Aby uniknąć szkodliwych skutków ubocznych należy pamiętać o kilu podstawowych zasadach. Wtedy leczenie antybiotykami będzie skuteczne i bezpieczne.

Należy pamiętać, aby nie przyjmować kolejny raz tego samego antybiotyku. Może się bowiem okazać, że bakterie stały się odporne na składniki leku. Tym samym nie zniszczymy źródła choroby, lecz nasz system odpornościowy.

Ważne jest, aby leczenie antybiotykami przeprowadzić do końca. Tylko zażycie pełnej dawki leku może spowodować całkowite wyleczenie. Nawet jeśli czujemy znaczą poprawę naszego stanu zdrowia powinniśmy zażyć całą dawkę leku, aby zniszczyć wszystkie występujące w naszym organizmie bakterie.

Tylko przyjmowanie określonej dawki leku w określonych odstępach czasowych może gwarantować skuteczne leczenie antybiotykami. Należy pamiętać, żeby przyjmować lek o ściśle określonej porze. Dzięki temu w naszym organizmie utrzymuje się stały poziom niezbędnego do walki z bakteriami leku. Walka z infekcją jest skuteczniejsza. Zaburzenia w przyjmowaniu leku mogą spowodować problemy w całkowitym wyleczeniu choroby.

Istotne jest także to czym popijamy przyjmowany lek. Najbezpieczniejsza jest naturalna woda, bez żadnych dodatków. Niebezpieczne są soki cytrusowe oraz produkty mleczne. Mogą one bowiem wchodzić w reakcje ze składnikami leku i wywoływać szkodliwe skutki uboczne.

Należy pamiętać również o skutkach ubocznych jakie niesie leczenie antybiotykami, których nie możemy uniknąć. Antybiotyki zawsze niszczą naturalne środowisko bakteryjne organizmu. Ważne jest szybkie odbudowanie flory bakteryjnej. Warto przyjmować odpowiednie probiotyki oraz pić naturalne jogurty. W przypadku niektórych antybiotyków lepiej unikać światła słonecznego w trakcie kuracji i po niej, ponieważ możemy stać się narażeni na silne reakcje skórne wywołane światłem słonecznym.

Leczenie antybiotykami jest bardzo skuteczne. Należy jednak pamiętać o wielu skutkach ubocznych jakie niesie.

Zostaw odpowiedź