Naukowe artykuły oraz informacje

Naturalne zamienniki lekarstw

812

Stosowanie antybiotyków na wirusy na nie odporne może prowadzić do uodpornienia organizmu na bakterię, a w rezultacie spowoduje to lekoodporność. Antybiotyki działają tylko na infekcje bakteryjne i grzybicze, a leczenie antybiotykami np. grypy, może prowadzić do tego, że w przyszłości, gdy faktycznie w organizmie pojawi się bakteria, organizm, uodporniony już na antybiotyk, nie poradzi sobie z infekcją.

Zamiennikami farmaceutycznych antybiotyków są naturalne antybiotyki. Są to produkty pochodzenia roślinnego — grzyby, bakterie, rośliny. Naturalne antybiotyki to między innymi: penicyliny naturalne, benzylopenicylina, penicylina prokainowa, debecylina czy V-cylina. Poza tym istnieje też coś takiego jak właściwości antybiotyczne, które charakteryzują niektóre rośliny, np. allicyna w czosnku czy związki siarki w cebuli.

Naturalne antybiotyki są wytwarzane bez ingerencji człowieka. Ich głównymi producentami są grzyby i pleśń z rodzaju Penicillium oraz niektóre bakterie z rzędu promieniowców.

Grzyby Penicillium notatum i Penicillium chrysogenum wytwarzają penicylinę naturalną, która ma właściwości antybakteryjne. Te naturalne antybiotyki wstrzymują rozwój bakterii poprzez blokowanie syntezy jej komórek Nie są bardzo toksyczne, ale mają też wąskie spektrum działania.

Naturalne antybiotyki znajdą zastosowanie w przypadku takich infekcji jak: zapalenie płuc, angina, meningokokowe zapalenie opon mózgowych, kiła i rzeżączka.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet naturalne antybiotyki nie są w 100% bezpieczne i mogą mieć działanie niepożądane. Istotniejszą też pewnie przeciwwskazania ku ich stosowaniu. Osoby nadwrażliwe na działanie leków, powinny unikać również dużego stężenia tych naturalnych. Mogą być one szkodliwe dla pacjentów z silną astmą i alergią. Ostrożność należy zachować też, gdy ma się problem z niewydolnością nerek, niewydolnością serca czy gdy zażywa się leki moczopędne.

Najmocniejsze niepożądane efekty powoduje naturalna penicylina. Może prowadzić do silnych skórnych odczynów alergicznych, wstrząsu anafilaktycznego, drgawek, uszkodzenia nerek, hipernatermii i hiperpotasemii.

Oprócz antybiotyków, które pochodzą od grzybów, naturalne antybiotyki występują także w roślinach. Tutaj można wymienić między innymi alicynę w czosnku, związki fitoncydy w cebuli czy kwas hipuronowy w żurawinie.

Czosnek ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Może być również stosowany jako lekarstwo na owsiki, lub przeciw innym pasożytom. Ma silne działanie wykrztuśne, co pomaga również przy infekcjach układu oddechowego.

Żurawinę można stosować w leczeniu infekcji układu moczowego, w przypadku zakażeń bakteriami E.coli oraz bakteriami H.pylori w żołądku.

Naturalne antybiotyki to zdrowsza wersja tych farmakologicznych. Mają jednak węższe zastosowanie i działają słabiej. Dlatego jeżeli podczas ich stosowania objawy choroby nie ustępują, bądź nasilają się, należy skontaktować się z lekarzem. Trzeba też pamięć, że naturalne antybiotyki to wciąż lekarstwa i tak samo jak i inne lekarstwa, mogą mieć działania niepożądane, szczególnie, gdy się ich nadużywa.

Zostaw odpowiedź